Lydoppgradering Toyota Auris 2010–2012 (E150 Facelift)
Skal du oppgradere lyden i din Toyota Auris (E150 Facelift, 2010–2012)? Vi har spesialtilpassede høyttalere, plug & play-lydpakker med DSP, DAB+-adapter og bilspesifikke kabelsett til Toyota – slik at den praktiske kompaktbilen får tydeligere og fyldigere lyd. Under finner du hva bilen leveres med, de vanlige svakhetene, hva som passer, og svar på vanlige spørsmål. Skrevet av oss som har montert bilstereo i Toyota siden 1976.
Auris E150 leveres med Toyotas fabrikkanlegg, med fronthøyttalere i 165 mm-format (6,5") i dørene. Mange biler fra denne perioden har radio uten DAB. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste.
- Tynn, lite definert bass fra originalhøyttalerne.
- Diskant og detaljer som forsvinner når du skrur opp.
- Ofte FM-radio uten DAB+ fra fabrikk.
- Fabrikkjustert lydkurve som holder igjen på dynamikk.
1. DSP-lydpakke – størst effekt
En plug & play-lydpakke med DSP henter signalet fra originalanlegget, retter opp lydkurven og gir rene watt. På Auris bruker vi Toyota-tilpassede løsninger som Focal Inside Premium 6.1 lydpakke for Toyota/Lexus/Subaru og Phoenix Gold plug & play lydpakke for Toyota/Lexus. Se lydpakker og DSP / lydprosessor.
2. Bilspesifikke høyttalere
Vi monterer høyttalere som passer rett inn med Toyota-adaptere – for eksempel Focal IC TOY 165-settet i 165 mm-format med Connects2 høyttaleradaptere for Toyota/Lexus. Se biltilpassede høyttalere og komponentsett.
3. Subwoofer for ekte bass
For dypere og fastere bass anbefaler vi en komplett pakke som Musway lydpakke med 2x8" subwoofer, forsterker og kabelsett, eller en plassbygd basskasse. Se biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Toyota Auris: tilbehør til Toyota Auris 2010–2012 (E150 Facelift).
Mange benytter anledningen til å gjøre Auris-en enda bedre samtidig. Vi hjelper deg også med:
Riktig oppgradering avhenger av hvilket lydsystem bilen kom med fra fabrikk:
| Lydsystem | Anbefalt oppgradering |
| Standardanlegg (FM) | Plug & play DSP-lydpakke + bilspesifikke 165 mm høyttalere + DAB+-adapter |
| Standardanlegg med skjerm | DSP-lydpakke + høyttalere + ryggekameraadapter som beholder skjermen |
Pris avhenger av valgt pakke, lydsystem og monteringsomfang. De fleste velger en DSP-lydpakke + bilspesifikke høyttalere, og legger til DAB+, subwoofer eller andre oppgraderinger ved behov. Vi monterer alt på eget verksted; typisk monteringstid er én dag. Alt er plug & play, så bilens originale funksjoner beholdes.
Usikker på hva som passer din Toyota? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil og ditt lydsystem.
- Hvilke høyttalere passer i Toyota Auris?
- Bilspesifikke 165 mm (6,5") høyttalere som Focal IC TOY 165, som monteres plug & play med Toyota-adaptere.
- Kan jeg få DAB+ i Auris?
- Ja. Med en norDAB ND601 DAB+ adapter for Toyota/Lexus får du digital radio uten å bytte hele anlegget.
- Trenger jeg en DSP i Auris?
- For best resultat, ja. En plug & play-lydpakke med DSP retter opp den fabrikkjusterte lydkurven og gir et nøytralt utgangspunkt med rene watt.
- Beholder jeg ryggekamera og originalskjerm?
- Ja. Med riktig ryggekameraadapter for Toyota beholder du skjermbildet og bilens originale funksjoner.
- Må Auris-en kodes etter lydoppgradering?
- De fleste plug & play-løsningene monteres uten koding, men det avhenger av løsning og originalt lydsystem. Ved montering hos oss kontrollerer vi dette først.
- Passer samme løsning på pre-facelift Auris og 5-dørs/kombi?
- Mange front-løsninger passer på tvers av E150, men enkelte adaptere og basskasser er variantspesifikke. Vi finner riktig variant til din bil.
Faktiske monteringer fra vårt eget YouTube-arkiv:
Skrevet av Per Ivar Eggamo · Bilradiospesialisten, hos oss siden 2021
Publisert 19.06.2026 · sist oppdatert 19.06.2026