Lydoppgradering Hyundai ix55 2009–2013
Hyundai ix55 fra 2009–2013 er en romslig SUV med god plass til folk, bagasje – og bedre lyd. Mitt råd til ix55-eiere er som regel todelt: løft infotainment-delen til dagens standard med ny spiller, og gi lydanlegget et reelt løft med en lydpakke. Til denne bilen har vi plug & play lydpakke med DSP, Metra 2-DIN monteringsramme, monteringsramme for 9-tommers spiller, Metra multifunksjonsadapter, ACV antenneadaptere, ISO-overgang og ConnectED MDF avstandsringer for høyttalermontering. La oss ta det i riktig rekkefølge.
ix55 leveres med original radio uten DAB+ og uten støtte for CarPlay eller Android Auto. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste. For valg av kabelsett og adaptere er det greit å vite nøyaktig hvilket oppsett bilen har, og det sjekker vi før montering.
- Ingen DAB+ – stadig færre kanaler på FM.
- Ingen CarPlay/Android Auto eller moderne skjermløsning.
- Dempet, flat lyd som ikke matcher en bil i denne størrelsen.
- Originalhøyttalere med mange års slitasje.
1. Ny spiller med DAB+ og CarPlay
Med Metra 2-DIN-ramme eller ramme for 9-tommers spiller monteres en moderne spiller pent og bilspesifikt i ix55. Metra multifunksjonsadapter beholder rattknappene, og ACV antenneadapter og ISO-overgang sørger for ryddig tilkobling mot bilens kabling. Resultatet: DAB+, CarPlay/Android Auto og navigasjon på plass, med original passform. Se bilradio-tilbehør.
2. Lydpakke med DSP
En plug & play lydpakke med DSP passer bilen og er den enkeltinvesteringen som løfter lydbildet mest – den retter opp fabrikkens lydkurve og gir renere effekt. Se lydpakker og DSP / lydprosessor.
3. Nye høyttalere
Med ConnectED MDF avstandsringer monteres nye høyttalere solid i dørene. Velg et sett fra komponentsett-utvalget, så henger høyttalerne med på det nye anleggets nivå.
Se alt som passer din ix55: tilbehør til Hyundai ix55 2009–2013.
| Behov | Anbefalt løsning |
| DAB+, CarPlay og moderne skjerm | Ny spiller med 2-DIN- eller 9"-ramme, multifunksjons- og antenneadapter |
| Bedre lyd | Plug & play lydpakke med DSP + nye høyttalere på MDF-ringer |
| Begge deler | Kombiner – det gir best resultat og mest for pengene i én montering |
Pris avhenger av valgt pakke, lydsystem og monteringsomfang. Kontakt oss for konkret pakkepris til din bil. Mitt konkrete råd: ta spiller og lydpakke i samme montering – det sparer arbeidstid og gir et resultat som henger sammen. Vi monterer alt på eget verksted, normalt i løpet av en dag.
Usikker på hva som passer din Hyundai? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil.
- Kan jeg få DAB+ og CarPlay i Hyundai ix55?
- Ja. Med en ny spiller montert i bilspesifikk 2-DIN- eller 9-tommers ramme får du DAB+, CarPlay og Android Auto med original passform.
- Beholder jeg rattknappene med ny spiller?
- Ja, Metra multifunksjonsadapter som passer bilen sørger for at rattbetjeningen fungerer på den nye spilleren.
- Hva gjør en lydpakke med DSP i ix55?
- Den retter opp fabrikkens lydkurve digitalt og gir renere effekt til høyttalerne. Det er oppgraderingen som gir størst hørbar forskjell i denne bilen.
- Hva brukes MDF avstandsringer til?
- De gir nye høyttalere et solid og riktig feste i dørene – viktig for at bass og mellomtone skal låte fast og presist.
- Passer samme løsning på alle ix55?
- Antall høyttalere og forsterkeroppsett kan variere med utstyrskode. Vi kontrollerer bilens oppsett før vi anbefaler endelig løsning.
- Hvor lang tid tar monteringen?
- De fleste kombinasjoner av spiller og lydpakke monteres i løpet av en dag på vårt eget verksted.
Skrevet av Alf Morten Engvik · Bilradiospesialisten, hos oss 2002–2010 og igjen siden 2024
Publisert 02.07.2026 · sist oppdatert 02.07.2026