Lydoppgradering Renault Zoe 2014–>
Skal du oppgradere lyden i din Renault Zoe? Her er poenget: fordi Zoe er en elbil uten motorstøy, hører du faktisk mer av hva anlegget klarer – og dermed også hva det ikke klarer. Vi monterer bilspesifikke høyttalere som Focal IC RNS 165, plug & play-lydpakker med DSP og subwoofer som gir ren, kontrollert lyd. Under forklarer jeg hva bilen har fra fabrikk, hvorfor lyden blir som den blir, og hva som gir best resultat.
Zoe leveres med Renaults egen infotainment (R-Link eller MediaNav avhengig av årstall og utstyr) og et standard høyttaleroppsett, typisk med 165 mm (6,5") høyttalere i dørene og diskanter i front. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste. Grunnen til at det er verdt å kartlegge: adaptervalg for både høyttalere, ryggekamera og lys avhenger av hvilken radio bilen har.
- Flat, lite definert bass – blir ekstra tydelig i en stillegående elbil.
- Diskant og detaljer som drukner når du skrur opp.
- Originalhøyttalere med begrenset tåleevne og lite dynamikk.
- Dekkstøy og vindsus som blir mer merkbart uten motorlyd å maskere det.
1. DSP-lydpakke – størst effekt
Hvorfor DSP først? Fordi originalradioen sender ut en fabrikkjustert lydkurve. En plug & play-lydpakke med DSP henter signalet, retter opp kurven og leverer rene watt til høyttalerne – det er her du hører den største forskjellen. Se lydpakker og DSP / lydprosessor.
2. Bilspesifikke høyttalere
Til Zoe bruker vi høyttalere som passer rett inn, som Focal IC RNS 165 (spesialtilpasset Renault) i 165 mm-format, montert med riktige ACV høyttaleradaptere for Renault. Da slipper du å bygge om i døra, og du får en langt bedre diskant og mer tåleevne. Se biltilpassede høyttalere og komponentsett.
3. Subwoofer for ekte bass
For dypere og fastere bass anbefaler vi en kompakt subwoofer eller basskasse tilpasset bilen. I en elbil merkes den kontrollerte bassen ekstra godt fordi det ikke er motorstøy som konkurrerer. Se biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Renault Zoe: tilbehør til Renault Zoe 2014–>.
Når vi først er inne i bilen, er det flere fornuftige oppgraderinger til Zoe:
- Ryggekamera – vi har Navlinkz ryggekameraadapter for Renault/Dacia (2014–>) med R-Link/MediaNav, så kamerabildet vises på bilens egen skjerm. Se kamera, ryggesensor og dashcam.
- Ekstralys og LED – for ekstra fjernlys bruker vi CANM8 Highbeam CAN-adapter som henter styresignal riktig fra bilens CAN-buss. Se ekstralys og LED og bilspesifikke lyspakker.
- Lyddemping – demper dekkstøy og gir en roligere, fyldigere kupé. Ekstra effektivt i en stille elbil. Se støydemping.
- DEFA kupévarmer – Zoe er helelektrisk, så her er det ikke motorvarmer, men en DEFA kupévarmer som forvarmer kupéen på strøm mens bilen står i lader – varm og isfri bil uten å tappe kjørebatteriet.
- Bilpleie – hold Zoe-en ren og beskyttet. Se bilpleie.
Riktig oppgradering avhenger av hvilken radio og hvilket høyttaleroppsett bilen kom med:
| Utgangspunkt | Anbefalt oppgradering |
| Standardanlegg (R-Link / MediaNav) | Plug & play DSP-lydpakke + Focal IC RNS 165 (165 mm), evt. subwoofer |
| Vil beholde original skjerm | Alt monteres plug & play; ryggekamera via Navlinkz-adapter på egen skjerm |
Pris avhenger av valgt pakke og monteringsomfang. De fleste velger en DSP-lydpakke + Focal IC RNS 165, og legger til subwoofer, ryggekamera eller lyddemping ved behov. Vi monterer alt på eget verksted, typisk på én dag. Alt er plug & play, så bilens originale funksjoner og skjerm beholdes.
Usikker på hva som passer din Renault? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil og radio.
- Hvilke høyttalere passer i Renault Zoe?
- Bilspesifikke 165 mm (6,5") høyttalere som Focal IC RNS 165, montert plug & play med ACV høyttaleradaptere for Renault.
- Trenger jeg DSP i en elbil som Zoe?
- Ja, for best resultat. DSP-en retter opp den fabrikkjusterte lydkurven fra originalradioen og gir et nøytralt utgangspunkt – og i en stille elbil hører du forskjellen ekstra godt.
- Kan jeg beholde R-Link/MediaNav-skjermen?
- Ja. Alt monteres plug & play mot originalsystemet, og ryggekamera vises på bilens egen skjerm via en Navlinkz-adapter.
- Må Zoe kodes etter lydoppgradering?
- De fleste plug & play-løsningene monteres uten koding, men det avhenger av radio og utstyr. Ved montering hos oss kontrollerer vi dette først.
- Kan jeg montere ekstra fjernlys på en elbil?
- Ja. Vi bruker en CANM8 Highbeam CAN-adapter som henter styresignalet riktig fra bilens CAN-buss, uansett drivlinje.
- Beholder jeg bilens originale funksjoner?
- Ja. Alt er plug & play og kobles til originalsystemet uten å kutte i bilens kabling.
Skrevet av Andre Hjelde · Bilradiospesialisten, hos oss siden 2011
Publisert 08.07.2026 · sist oppdatert 08.07.2026