Lydoppgradering Dodge Monaco 1990-1992
Til Dodge Monaco er delelista kort, men presis: RetroSound Premium fulltone høyttalere i 5,25" og 6x9". Grunnen til at nettopp fulltonehøyttalere er riktig her, er verdt å forstå – i en bil fra denne perioden er det ingen egen forsterker og ingen delefilter, så én høyttaler må dekke hele frekvensområdet alene. Da er et godt fulltoneelement bedre enn et komponentsett som aldri får riktig signal. Skrevet av oss som har montert bilstereo siden 1976.
Monaco har fabrikkradio i dashbordet, med høyttalere i 5,25"-format i front og 6x9" i hattehylla. Anlegget drives direkte fra radioen, uten egen forsterker eller delefilter. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste.
- Originalhøyttalerne er tørre og sprukne etter over tretti år.
- Ingen DAB+ eller Bluetooth fra fabrikk.
- Lite effekt fra originalradioen.
- Ingen bass under 60 Hz.
1. Fulltonehøyttalere – og hvorfor de er riktig her
RetroSound Premium fulltone 5,25" og RetroSound Premium fulltone 6x9" passer i originalinnfestingene. Et fulltoneelement dekker hele frekvensområdet fra ett punkt, og det er akkurat det som trengs når det ikke finnes delefilter eller forsterker i bilen. Se fulltonehøyttalere.
2. Ny hodeenhet
En moderne radio med DAB+ og Bluetooth gir både flere kilder og langt mer effekt enn originalen. Se 1-DIN hovedenheter og RetroSound-radioer.
3. Bass
Vil du ha bunn under det 6x9-parene klarer, tar bagasjerommet en basskasse uten problemer. Se biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Dodge Monaco: tilbehør til Dodge Monaco.
På en bil av denne årgangen er det flere praktiske grep som er verdt å ta samtidig:
Riktig valg avhenger av posisjon:
| Lydsystem | Anbefalt oppgradering |
| 5,25" i front | RetroSound Premium fulltone 5,25" |
| 6x9" i hattehylla | RetroSound Premium fulltone 6x9" |
| Vil ha DAB+ og Bluetooth | Moderne hodeenhet eller RetroSound RetroRadio |
| Vil ha bass | Basskasse i bagasjerommet |
Pris avhenger av hvor mange høyttalerposisjoner som byttes og om du bytter radio. På biler av denne årgangen bruker vi ekstra tid på demontering, fordi plast og klips er sprø. Vi monterer alt på eget verksted.
Usikker på hva som passer din Dodge? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil og ditt lydsystem.
- Hvilke høyttalere passer i Dodge Monaco?
- RetroSound Premium fulltone i 5,25 tommer foran og 6x9 tommer i hattehylla.
- Hva er fulltonehøyttalere?
- Høyttalere der ett element dekker hele frekvensområdet. Det er riktig valg i biler uten egen forsterker og delefilter.
- Får jeg DAB+ i Monaco?
- Ja, med en moderne hodeenhet med DAB+ innebygget, eller en RetroSound RetroRadio hvis du vil beholde det klassiske uttrykket.
- Må dere skjære nye hull?
- Nei. Høyttalerne passer i originalinnfestingene.
- Er det plass til subwoofer?
- Ja. Bagasjerommet tar en basskasse uten problemer.
- Hvor mye bedre blir lyden?
- Merkbart. Nye høyttalere og en moderne forsterkerdel gir langt mer kontroll enn originalanlegget.
Skrevet av Andre Hjelde · Bilradiospesialisten, hos oss siden 2011
Publisert 31.07.2026 · sist oppdatert 31.07.2026