Lydoppgradering Jeep Patriot 2011–2017 (MK facelift)
Skal du oppgradere lyden i din Jeep Patriot (MK facelift, 2011–2017)? Det høres kanskje litt teknisk ut, men det er egentlig ganske greit. Patriot har god plass til høyttalere og en helt vanlig radioramme, så du kan bytte høyttalere, sette inn en ny skjerm med CarPlay, eller legge til en plug & play-lydpakke med DSP – helt uten å klippe i original kabling. Under tar jeg det steg for steg, så du ser hva som passer akkurat din bil.
Patriot kom med et enkelt fabrikkanlegg, i noen tilfeller med Boston Acoustics-oppgradering. Fronthøyttalere og bakhøyttalere er ofte i 6x9-format, og radioen sitter i en standard DIN-ramme – det gjør det enkelt å oppgradere. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste. Ingen grunn til å bekymre seg; vi finner riktig løsning uansett hva bilen har.
- Slitne originalhøyttalere som har mistet både bass og klarhet.
- Gammel radio uten CarPlay, Android Auto eller Bluetooth-streaming.
- Flat lyd med lite trykk, spesielt i bassen.
- Detaljer som forsvinner når du skrur opp volumet.
1. DSP-lydpakke – eller ny skjerm med CarPlay
Vil du beholde skjermen, gir en Phoenix Gold plug & play DSP-lydpakke (koblet inn med Phoenix Gold ZDT-CH1 T-kabelsett) mest ren lyd for pengene. Vil du samtidig fornye skjermen, setter vi inn en moderne enhet med trådløs CarPlay og Android Auto – for eksempel Pioneer PerfectFit eller Kenwood med bilspesifikk monteringsramme. Se lydpakker og DSP / lydprosessor.
2. Bilspesifikke høyttalere
Nye høyttalere merker du med en gang. Til Patriot bruker vi kvalitetselementer i 6x9-format som Audison APX 690 eller Hertz MPX 690.3 Pro, som monteres med medfølgende adaptere. Se biltilpassede høyttalere og komponentsett.
3. Subwoofer for ekte bass
Vil du ha mer bass, legger vi til en kompakt subwoofer eller en plassbygd basskasse – det tar mindre plass enn de fleste tror. Se biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Jeep Patriot MK: tilbehør til Jeep Patriot 2011–2017 (MK facelift).
Mange gjør Patriot-en enda bedre samtidig. Vi hjelper deg også med:
- Ryggekamera og kamera-adaptere – vi kan beholde eller legge til kamera med bilspesifikke adaptere. Se kamera, ryggesensor og dashcam.
- Ekstralys og LED – bedre sikt på mørke veier med lyspakker og LED-bar. Se ekstralys og LED og bilspesifikke lyspakker.
- Lyddemping / støydemping – mindre veistøy gir renere lyd og roligere kupé. Se støydemping.
- DEFA bilvarme – en komplett DEFA Warm-Up-pakke med motorvarmer gir varm motor og isfri kupé når du skal kjøre, mindre kaldstart-slitasje og lavere forbruk. Se DEFA Warm-Up-pakker og motorvarmere.
- Bilpleie – hold bilen ren og beskyttet med vaskepakker, coating og interiørpleie. Se bilpleie.
Riktig oppgradering avhenger av hva bilen har og hva du ønsker deg:
| Utgangspunkt | Anbefalt oppgradering |
| Original radio, vil beholde skjerm | Plug & play DSP-lydpakke + nye 6x9-høyttalere, evt. subwoofer |
| Vil ha ny skjerm med CarPlay | Ny hovedenhet + bilspesifikk monteringsramme, deretter høyttalere og bass |
Pris avhenger av valgt pakke, lydsystem og monteringsomfang. Og nei – dette blir ikke så dyrt eller komplisert som mange tror. De fleste starter med nye høyttalere og en DSP-lydpakke, og legger til skjerm eller subwoofer senere. Vi monterer alt på eget verksted, og med bilspesifikke adaptere beholder bilen sine originale funksjoner.
Usikker på hva som passer din Jeep? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil og ditt lydsystem.
- Hvilke høyttalere passer i Jeep Patriot MK?
- Kvalitetshøyttalere i 6x9-format som Audison APX 690 eller Hertz MPX 690.3 Pro, som monteres plug & play med medfølgende adaptere.
- Kan jeg få trådløs CarPlay i Patriot?
- Ja. Radioen sitter i standard DIN-ramme, så vi kan sette inn en moderne skjerm med trådløs CarPlay og Android Auto ved hjelp av bilspesifikk monteringsramme.
- Trenger jeg en DSP i Jeep Patriot?
- Vil du ha renest mulig lyd fra originalanlegget, ja. Men det høres verre ut enn det er – en plug & play-lydpakke med DSP kobles enkelt inn og retter opp lydkurven.
- Må Jeep-en kodes etter lydoppgradering?
- De fleste plug & play-løsningene monteres uten koding. Ved montering hos oss kontrollerer vi dette først.
- Fungerer dette også på Patriot med Boston Acoustics?
- Ja. Vi tilpasser løsningen etter om bilen har fabrikkforsterker, slik at signalet hentes riktig.
- Beholder jeg bilens originale funksjoner?
- Ja. Alt kobles til originalsystemet med bilspesifikke adaptere, uten å kutte i original kabling.
Skrevet av Per Ivar Eggamo · Bilradiospesialisten, hos oss siden 2021
Publisert 24.07.2026 · sist oppdatert 24.07.2026