Lydoppgradering Chevrolet Astro 1996-2005 (mk2)
En Astro er egentlig et rullende lydstudio som venter på å bli tatt i bruk – det er kubikk nok der bak til å gjøre ting som ikke går an i en vanlig personbil. Til bilen har vi ACV ISO-overgang, Metra monteringsrammer i 1-DIN og 2-DIN, Metra antenneadaptere i begge varianter, Metra høyttalerplugg-adaptere, ConnectED antennesplitter og RetroSound New York DAB+ RetroRadio. Kort sagt: alt du trenger for å gjøre jobben skikkelig. Skrevet av oss som har montert bilstereo siden 1976.
Astro har fabrikkradio i dashbordet og originalhøyttalere i dør og i sidepanelene bak. Kontaktene er amerikanske, så ACV ISO-overgang er første del på lista. Det store kupévolumet betyr at originalanlegget må jobbe hardt for å fylle bilen – og det klarer det ikke. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste.
- Bassen forsvinner i det store kupévolumet.
- Ingen DAB+ eller Bluetooth fra fabrikk.
- Originalhøyttalerne tåler lite effekt.
- Antennekontakten er ikke europeisk standard.
1. Ny hodeenhet
Vil du beholde det klassiske uttrykket, er RetroSound New York DAB+ RetroRadio et morsomt valg – tidsriktig front, moderne innmat. Vil du ha stor skjerm, brukes Metra 1-DIN eller Metra 2-DIN monteringsramme med ACV ISO-overgang. Se RetroSound-radioer og 2-DIN hovedenheter.
2. Antenne
Metra antenneadapter for å beholde FM eller varianten motsatt brukes etter kontaktkjønn, og ConnectED antennesplitter brukes når både FM og DAB skal dele én antenne. Se bilspesifikke antenneadaptere.
3. Bass – her ligger moroa
Nå snakker vi. Et lastevolum som dette tar en skikkelig basskasse uten at du merker det i hverdagen, og forskjellen er ikke subtil. Metra høyttalerplugg-adaptere gjør at nye høyttalere kobles til originalkontaktene. Se høyttaleradaptere, komponentsett, biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Chevrolet Astro: tilbehør til Chevrolet Astro.
Er bilen først inne på verkstedet, er dette verdt å ta samtidig:
Velg ut fra hva du vil ha ut av bilen:
| Lydsystem | Anbefalt oppgradering |
| Vil beholde klassisk uttrykk | RetroSound New York DAB+ RetroRadio + ACV ISO-overgang |
| Vil ha stor skjerm | Metra 2-DIN monteringsramme + ACV ISO-overgang |
| Antenne | Metra antenneadapter i riktig variant, evt. ConnectED antennesplitter |
| Vil ha trøkk | Nye høyttalere med plugg-adaptere + basskasse bak |
Pris avhenger av radiovalg og hvor langt du vil gå på bass. Det fine med en Astro er at plassen ikke setter grenser – budsjettet gjør det. Vi monterer alt på eget verksted, og med adaptere kutter vi ikke i original kabling.
Usikker på hva som passer din Chevrolet? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil og ditt lydsystem.
- Kan jeg bytte radioen i Chevrolet Astro?
- Ja. Med Metra monteringsramme i 1-DIN eller 2-DIN og ACV ISO-overgang passer en moderne hodeenhet rett inn.
- Finnes det DAB+ radio med klassisk utseende?
- Ja. RetroSound New York DAB+ RetroRadio har tidsriktig front, men moderne innmat med DAB+ og Bluetooth.
- Hva gjør en antennesplitter?
- Den lar FM og DAB dele samme antenne, slik at du slipper å montere en ekstra antenne.
- Hvor mye bass får jeg plass til?
- Mye. Lastevolumet bak tar en stor basskasse uten at du mister brukbar plass i hverdagen.
- Må jeg klippe i original kabling?
- Nei. ISO-overgang og høyttalerplugg-adaptere kobles til originalkontaktene.
- Passer samme løsning på Astro 1985-1995?
- Delvis. Adaptere er ofte felles, mens rammer kan variere. Vi kontrollerer mot årsmodell.
Skrevet av John Thomas Haug · Bilradiospesialisten, hos oss siden 2005
Publisert 31.07.2026 · sist oppdatert 31.07.2026