Lydoppgradering Ford Explorer 2025-> (mk6 / U625 facelift)
Skal du oppgradere lyden i din Ford Explorer? Vi har bilspesifikke Focal-høyttalere i 165 mm og 6x9", trådløs CarPlay-løsning og adaptere som kobles rett på originalanlegget. Hva er svakhetene, og hva jeg ville startet med – enten du har Explorer med forbrenningsmotor eller den elektriske Explorer EV. Skrevet av oss som har jobbet med Ford siden 1976.
Explorer leveres med Fords Sync-system og et fabrikkanlegg som kan være oppgradert (bl.a. B&O på enkelte utgaver). Høyttalerne er i 165 mm og 6x9"-format med bilspesifikk innfesting. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste. Det styrer hvilke deler og adaptere vi bruker.
- Flat bass i forhold til bilens størrelse.
- Detaljer som forsvinner på høyt volum.
- Originalhøyttalere som tåler lite effekt.
- Lite stillegående kupé – spesielt merkbart i elbilen.
1. Rent signal / DSP – start her
For best resultat henter vi et rent signal fra originalanlegget, slik at vi kan rette opp den fabrikkjusterte lydkurven. Se DSP / lydprosessor og lydpakker.
2. Bilspesifikke høyttalere
Nye Focal-høyttalere løfter klarheten med en gang. Vi monterer Focal IC FORD 165 / IC FORD 690 (koaksial) eller Focal IS FORD 165 / IS FORD 690 (komponent), som passer rett inn i dør og bak. Se biltilpassede høyttalere.
3. Subwoofer for ekte bass
I en stor SUV gjør en subwoofer tydelig forskjell, og det er god plass til den. Se biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Ford Explorer: tilbehør til Ford Explorer 2025->.
Mange gjør litt mer ut av bilen samtidig:
- Trådløs CarPlay og Android Auto – en CarLinkit Smart Box gir trådløs CarPlay/Android Auto på originalskjermen. Se bilstereo.
- Ekstralys og LED – bedre sikt. Til Explorer EV har vi blant annet et eget Lumen grillkit. Se ekstralys og LED og bilspesifikke lyspakker.
- Ryggekamera og dashcam – vi har egen video-/mediaadapter med ryggekamerainngang for Sync. Se kamera, ryggesensor og dashcam.
- Lyddemping – mindre veistøy gir fyldigere lyd, spesielt i den stille elbilen. Se støydemping.
- DEFA bilvarme – har du Explorer med forbrenningsmotor, gir en komplett DEFA Warm-Up-pakke med motorvarmer varm motor og isfri kupé om morgenen (se DEFA Warm-Up-pakker og motorvarmere). Har du Explorer EV, gir en DEFA kupévarmer forvarmet kupé uten å tappe rekkevidde unødig (se kupévarmer).
- Bilpleie – hold den store SUV-en ren og beskyttet. Se bilpleie.
Riktig oppgradering avhenger av hva bilen kom med fra fabrikk:
| Lydsystem |
Anbefalt oppgradering |
| Standard fabrikkanlegg |
Rent signal/DSP + Focal 165/6x9 høyttalere, evt. subwoofer |
| Oppgradert anlegg |
DSP-løsning + nye høyttalere + subwoofer for mer fylde |
Pris avhenger av valgt pakke, lydsystem og monteringsomfang. Mitt råd er enkelt: start med DSP-løsning og nye fronthøyttalere – det er den kombinasjonen som gir mest igjen. Subwoofer og resten kan du legge til etterpå. Vi monterer alt på eget verksted, og bilens originale funksjoner beholdes.
Usikker på hva som passer din Ford? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil og ditt lydsystem.
- Hvilke høyttalere passer i Ford Explorer?
- Bilspesifikke Focal 165 mm og 6x9" (IC/IS FORD-serien), som monteres plug & play i dør og bak.
- Kan jeg få trådløs CarPlay?
- Ja. En CarLinkit Smart Box gir trådløs CarPlay og Android Auto på bilens originalskjerm.
- Gjelder dette både Explorer med motor og Explorer EV?
- Ja. Lydoppgraderingen er den samme. Forskjellen ligger i bilvarme: motorvarmer/Warm-Up for forbrenningsmotor, og kupévarmer for elbilen.
- Trenger jeg en DSP?
- For best resultat, ja. DSP-en retter opp den fabrikkjusterte lydkurven og gir et nøytralt utgangspunkt før vi setter inn nye høyttalere.
- Beholder jeg skjerm og Sync?
- Ja. Alt kobles til originalanlegget, og vi har egen video-/mediaadapter med ryggekamerainngang for Sync.
- Kan jeg få ekstralys på Explorer EV?
- Ja. Vi har blant annet et eget Lumen grillkit til Explorer EV, og hjelper deg med riktig, lovlig montering.
Skrevet av Jan Erik Elverum · Bilradiospesialisten, hos oss siden 1997
Publisert 29.06.2026 · sist oppdatert 29.06.2026