Lydoppgradering Nissan 350Z 2006–2009 (Z33 facelift)
Skal du oppgradere lyden i Nissan 350Z (Z33 facelift, 2006–2009)? Da skal jeg gi deg ett klart råd med en gang: begynn med å finne ut om bilen har standardanlegg eller det oppgraderte Bose-anlegget, for det avgjør alt videre. 350Z er en råtass av en sportsbil, men lyden fortjener et løft – og med ferdig ramme, aktivadapter og høyttaleradaptere er dette en ryddig jobb. Under forklarer jeg rolig hva bilen har, hva som er verdt å bytte, og hva jeg ville prioritert i din bil.
350Z ble levert med enten et enkelt fabrikkanlegg eller et forsterket Bose-system. Antall høyttalere og forsterkeroppsett varierer med utstyrskode – er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste. Har bilen Bose, sitter det en aktiv forsterker i signalkjeden, og da bruker vi en aktivadapter så nytt utstyr kobles riktig. Dette er den ene tingen jeg alltid sjekker først – resten blir enkelt når vi vet det.
- Tynn bass og lite trykk i standardanlegget.
- Diskant og detaljer som forsvinner på volum.
- Bose-anlegg som blir slitent når originalhøyttalerne eldes.
- Eldre spiller uten moderne Bluetooth/DAB.
1. Ny spiller eller lydpakke
Vi setter inn en moderne spiller med Bluetooth og DAB via Metra 1-DIN/2-DIN monteringsramme for 350Z, ISO-overgang og T-kabelsett. Har bilen Bose, bruker vi InCarTec aktivadapter så signalet håndteres riktig. Vil du beholde original spiller, kan en lydpakke med DSP gjøre jobben i stedet. Se lydpakker og DSP / lydprosessor.
2. Bilspesifikke høyttalere
Til 350Z finnes InCarTec høyttaleradaptere i 6,5", så nye elementer går rett inn. Mitt råd: dette er tiltaket de fleste merker aller mest – friske høyttalere rydder opp i hele lydbildet. Se biltilpassede høyttalere og komponentsett.
3. Subwoofer for ekte bass
En kompakt subwoofer gir 350Z den bunnen den mangler fra fabrikk, uten å ta hele det lille bagasjerommet. Se biltilpassede subwoofere og biltilpassede basskasser.
Se alt som passer din Nissan 350Z: tilbehør til Nissan 350Z 2006–2009.
Når bilen først er inne, er dette verdt å vurdere:
Riktig oppgradering avhenger av om bilen har standardanlegg eller Bose:
| Lydsystem | Anbefalt oppgradering |
| Standard fabrikkanlegg | Ny spiller (Bluetooth/DAB) med ramme og ISO + nye 6,5" høyttalere, evt. subwoofer |
| Bose forsterket anlegg | Aktivadapter mot Bose-forsterker + nye høyttalere/DSP for full kontroll |
Pris avhenger av om bilen har Bose, valg av spiller og høyttalere, og monteringsomfang. Mitt ærlige råd er å ikke gjette på pris før vi vet hva bilen har – da blir det riktig første gang. Vi monterer alt på eget verksted. Kontakt oss for konkret pakkepris til din bil.
Usikker på hva som passer din Nissan? Ring oss på 48 08 08 20, bruk chatten nede til høyre, eller kontakt kundesenteret – så finner vi riktig løsning til akkurat din bil.
- Hvordan vet jeg om min 350Z har Bose?
- Bose-anlegget har en aktiv forsterker og som regel Bose-merking. Er du usikker, kontrollerer vi det ut fra bilens utstyrsliste – det avgjør hvordan vi kobler nytt utstyr.
- Kan jeg sette inn en moderne spiller med Bluetooth?
- Ja. Med Metra monteringsramme for 350Z, ISO-overgang og T-kabelsett setter vi inn ny spiller med Bluetooth og DAB. Har bilen Bose, bruker vi en aktivadapter.
- Hvilke høyttalere passer i Nissan 350Z?
- Bilspesifikke 6,5" høyttalere som monteres med InCarTec høyttaleradaptere – plug & play, uten å kutte i original kabling.
- Kan jeg oppgradere uten å bytte spilleren?
- Ja. Vil du beholde originalradioen, kan en lydpakke med DSP løfte lyden betydelig – med eller uten Bose.
- Kan jeg få mer bass i en 350Z?
- Ja. En kompakt subwoofer gir tydelig mer bunn og tar minimalt med plass i det lille bagasjerommet.
- Beholder jeg bilens originale funksjoner?
- Ja. Vi kobler oss til originalsystemet på en ryddig og reversibel måte uten å kutte i bilens kabling.
Noen av våre egne monteringer i Nissan-modeller:
Skrevet av Jan Erik Elverum · Bilradiospesialisten, hos oss siden 1997
Publisert 01.07.2026 · sist oppdatert 01.07.2026